Napgomba: Ezt kell tudni róla
Az interneten mindenről és annak az ellenkezőjéről is olvashatunk, így többek között arról is, hogy bizonyos elképzelések szerint a szoláriumozás gombás fertőzést alakíthat ki. Ebben a cikkben most erről a tévhitről fogjuk lerántani a lelpet. Jöjjön néhány infó a napgombáról.
Kezdjük az elején: igen, napgomba létezik, és nem, nem a napfény miatt alakul ki – de nem is a szolizás miatt. A napgomba eredeti neve Malassezia furfur, egy olyan gombaféle, amely minden ember bőrén megtalálható, csak egészséges esetben szabad szemmel nem látható.
Ez akkor változik, ha a bőr természetes mikroflórája felborul, ezért a napgomba telepek a testünk egyes részein szaporodni kezdenek.
Ez nem egy ritka jelenség, sok embert érint, ugyanis a legfőbb kiváltó oka a rendszeres és erőteljes izzadás. Tehát akik kemény fizikai munkát végeznek, vagy olyan helyen dolgoznak, ahol nagyon magas a hőmérséklet, nagyobb kockázatnak vannak kitéve. Nem beszélve azokról, akik napi szinten sportolnak, szaunáznak vagy szoláriumoznak.
Sokan azt feltételezik, hogy a szolizás a napgomba okozója, hiszen ott rengeteg ember megfordul naponta, de ez a feltételezés nem fedi a valóságot. A Malassezia furfur főleg a hajas fejbőrön található meg, és onnan hullik le a hátra, vállra felkarra vagy a mellkasra. A gondot az okozza, ha erőteljes verejtékezést követően van ideje a bőrnek “állni a nedvességben”, hiszen ilyenkor a lehullott gombák könnyebben szaporodnak.
Mik a napgomba tünetei és hogyan lehet kezelni?
A diagnózis nagyon egyszerű, mert a napgomba telepek UV-fényben “világítanak” (fluoreszkálnak), tehát aki szolizni jár, hamarabb felfedezheti magán a tüneteket. A másik szembetűnő jel az, hogy az érintett bőrfelületek nem ugyanúgy barnulnak, vagyis ott világosabb árnyalatú marad a bőr. De akkor sem kell kétségbe esni, ha bármelyiket is észleled magadon, ugyanis a napgomba kezelése nagyon egyszerű. A bőrre speciális krémet kell használni, a fejbőrre pedig speciális sampont, hiszen a gomba eredetileg onnan származik. Szakember segítségével könnyedén megtalálhatjuk a megfelelő termékeket.
Hogyan előzhető meg?
Fontos, hogy ne hagyjuk soha nedvesen a bőrünket túl sokáig. Igyekezzünk munka, edzés vagy szoláriumozás után is mihamarabb letusolni, szárazra törölni magunkat és átöltözni száraz ruhába.
Ezen kívül az is fontos, hogy ne műszálas sport ruházatot viseljünk edzésekkor, hiszen azok alatt nem lélegzik a bőr, vagyis ismét izzadásra kényszerítjük. Illetve, ha rendszeresen szaunázunk, akkor gondoskodjunk a megfelelő és alapos hajszárításról, hiszen ha ott elszaporodik a napgomba, akkor a test más területein is felbukkanhat.
Ha ezeket a szabályokat betartjuk, nagy eséllyel nem kell közelebbről megismerkednünk a napgombával.