Kerüld a napozást és a szoláriumot, ha ebben a betegségben szenvedsz!
Nemrég egy bejegyzésben írtunk arról, hogy melyek azok a helyzetek, amikor muszáj elkerülni a napozást vagy a szoli látogatást. Megemlítettük a friss sebeket, hegeket, a fényérzékeny gyógyszereket és a gyantázást is, most pedig részletesebben is kitérünk egy sokakat érintő betegségre – a rosaceára.
Mi is ez pontosan?
A legtöbben úgy gondolják, hogy a pirospozsgás arc az életerő jele, vagyis akinek jó színben van az arca, az bizonyára majd’ kicsattan az egészségtől, pedig ez nem mindig igaz. A rosacea (ejtsd: rozácea) olyan betegség, amely vörös foltokat idéz elő az arcon, homlokon, orron vagy az állon. Nőknél sűrűbben fordul elő, férfiaknál azonban általában súlyosabb. A kialakulásával kapcsolatban nem sokat tud az orvostudomány, ami azonban biztos, hogy a vörös foltok összefüggésben vannak a bőrben lévő vérerekkel. Ezek ugyanis a betegség hatására veszítenek a rugalmasságukból – azaz kitágulnak, véglegesen -, ebből kifolyólag pedig bőrpír alakul ki.
Mitől alakul ki?
Az értágulatot sok minden okozhatja, például ételek, italok, fűszerek vagy alkohol, esetleg környezeti hatások is. Ilyen például a szélsőséges – hideg, meleg – időjárás, a szél vagy az UV-sugárzás. Utóbbi miatt ha valakinél rosaceát diagnosztizálnak, akkor érdemes kerülni a közvetlen napfényt és a szoláriumot is, a betegség ugyanis nem gyógyítható, csak a tüneteket lehet kezelni. További érdekessége, hogy hormonok és lelkiállapot függvényében is fokozódhatnak a vörös foltok.
A rosacea főleg a világosabb bőrű emberekre jelent veszélyt, és noha jelentéktelennek tűnik, a tapasztaltabbak szerint sok bosszúságot okoz. Nemcsak azért, mert a vörös foltok nem túl esztétikusak, hanem azért is, mert kezelés hiányában fokozódnak, égnek, sőt, akár viszketnek is.
A rosacea stádiumai
Az első szakaszban a bőrpír, csak a kiváltó ok hatására jelentkezik, például túl fűszeres étel fogyasztásakor. A megjelenő foltok ilyenkor bizseregnek, esetleg viszketnek is, ám mindez csak átmeneti és gyorsan el is múlik.
A második szakaszban a foltok egyre gyakrabban és egyre tovább vannak jelen az arcon, akár napokon keresztül. Ilyenkor már gyakran előfordul, hogy megjelennek az apró értágulatok is, a bőr pedig duzzadt, vizenyős lehet.
A harmadik szakaszban az orr pirossá válik, megnagyobbodik, sőt pattanásszerű képződmények is megjelenhetnek rajta, amelyeket égő érzés vagy fájdalom kísér, mivel ebben a fázisban a rosacea begyullad. Ez akár odáig is fajulhat, hogy az orr karfiolszerűvé válik, sőt az egész arcon megjelenhetnek nagyobb csomók.
Mit lehet ellene tenni?
A szakemberek szerint sok betegnél tapasztalható B-vitamin hiány, így amit elsőként ajánlani szoktak, az a B-vitamin komplex szedése. A másik, ami nagyon fontos, az a C-vitamin, ugyanis az érfalak és a kötőszövetek erősítéséért felelős. Ugyanígy javallott cinket is fogyasztani, mert a bőr legfelső rétegének épségét segíti elő. Ezek mellett figyelni kell a bőr megfelelő hidratálására is, amit kifejezetten rosaceás bőrűeknek kifejlesztett krémekkel lehet elérni.