A szolizás öregít?

Szolizni nem azt jelenti, hogy szénné égeted magad!
A szoláriumozással kapcsolatban megoszlanak a vélemények. Egyesek szentül meg vannak győződve, hogy minden tekintetben káros, sőt, olyanok is akadnak, akik szerint betegség is terjed a szoligépekben. Erről a tévhitről itt olvashatsz bővebben.

Most viszont egy másik állítással fogunk szembenézni: a szoláriumozás öregíti a bőrt, és rákos megbetegedést okoz. Tényleg ennyire káros lenne? 

A szoláriumozás alapjai 

A szélsőségek minden szempontból károsak. Például a csoki nagyon finom, de ha minden nap megeszünk belőle 1 kilót, akkor kifejezetten káros az egészségre. Vagy vegyük például a vizet, amit szintén túl lehet adagolni, bármennyire is furcsának hangzik. Nos, ugyanez a helyzet a szolizással is: lehet csinálni ésszel és ész nélkül is, utóbbi esetben azonban valóban számolni kell egészségkárosító következményekkel.

“A szoli akkor hatásos, ha húz a hátam!”

Ismerős mondat? Sajnos hiába fordítanak a szakemberek figyelmet a barnulni vágyók edukációjára, még mindig akadnak olyanok, akik úgy gondolják, hogy a szolizás akkor hatékony, ha rákvörösre égetjük a bőrünket. Pedig már szinte a csapból is az folyik, hogy fényvédelem, bőrápolás, és kíméletes barnulás, ugyanis a leégés nem játék. 

Amikor leégünk, akkor biológiai szempontból igen ijesztő folyamatok mennek végbe: 

a bőrünket felépítő sejtek módosulnak, majd elhalnak. Ez a hámlás, ami annyira megkeseríti az életünket nyáron. Enyhébb leégéskor a felhám sejtjei roncsolodónak, durvább esetben pedig elhalnak. Ez az első fázis. A sejtsérülések következtében a szabadgyökök képződése megsokszorozódik, a szervezetet pedig oxidatív stressz éri, ez a két tényező okozza a DNS károsodását. Az oxidatív stressz a szabadgyökök és az antioxidánsok egyensúly hiányát jelenti, ami sejt- és szövetkárosodáshoz vezethet. Ez a folyamat szerepet játszik az öregedésben, a szabadgyökök jelenléte pedig a rákos megbetegedés kialakulásában. 

A leégés fázisai és tünetei 

  1. feszülő bőr
  2. enyhe bőrpír, érintésre finoman szúrós érzés
  3. vörös bőr, világos kontraszt a takart részeken, érintése fájdalmas
  4. vörös bőr, mely meleg és lüktet is
  5. vörös bőr, sárgás – fehér hólyagokkal

3-5. fázis után várható hámlás 

A megfelelő óvintézkedések betartásával a fenti fázisok könnyen elkerülhetők. Egyrészt pontosan tisztában kell lennünk a bőrtípusunkkal, másrészt érdemes tisztában lenni, hogy milyen esetekben nem szabad szoliba menni. Végül de nem utolsó sorban pedig gondoskodni kell a megfelelő hidratációról. Ezeket követve nem kell attól tartanunk, hogy a bőrünk károsodást szenved, és nyugodtan járhatunk szoláriumba is.