Tényleg nem szabad fürdeni szoláriumozás után?
A szolizás egy megosztó téma, amellyel kapcsolatban rengeteg tévhit kering. Sokak szerint például a szoláriumozás minden esetben káros a bőr egészségét tekintve, ám ebből a cikkből kiderül, hogy ez nem igaz, és az is egy elterjedt butaság, hogy a napgomba egy szoláriumok által terjesztett betegség.
A legújabb témánk, amit körbejárunk, az a szoláriumozást követő zuhanyzás. Egyesek szerint nem szabad közvetlenül utána fürdeni, mások szerint viszont kifejezetten ajánlott. De most akkor kinek van igaza?
Fontos leszögezni, hogy akár napozás által, akár szolárium által megszerzett barnaságról beszélünk, az egy bizonyítható tény, hogy a barnaságot nem tudjuk magunkról lemosni. Ennek oka, hogy a barnaság nem kívülről “teremtődik” a bőrön, hanem egy biokémiai folyamat, amely belülről kifelé fejti ki hatását az emberi szervezetben.
Az ember bőre három különféle rétegből tevődik össze, amelyből a legkülső felel a barnaság kialakulásáért. A legkülső rétegében (epidermis) pigmentsejtek találhatók, amelyek a melanintermelést szabályozzák. A melanin egy bőrfesték, vagyis ennek a mennyisége határozza meg, hogy egy ember mennyire barna. Napozás és szolizás, vagyis UV-fénnyel történő érintkezés esetén a pigmentsejtek serkentik a melanin mennyiségét a bőrben, és ennek köszönhető a bronzos árnyalat. Ebből kifolyólag tehát teljesen mindegy, hogy szolizás után 5 perccel, 50 perccel, vagy 5 órával állunk zuhany alá, a végeredményt ez nem befolyásolja.
A kivétel, ami erősíti a szabályt…
Abban az esetben érdemes eltekinteni a fenti alapvetéstől, ha olyan szolikrémet használunk, amelynek elnyújtott hatóideje van. Tehát ha kevesebb időt töltöttünk a szoláriumban, mint amennyi idő alatt a krém kifejti a teljes hatását, akkor érdemes a hatóidőhöz igazítani a fürdés időpontját. Illetve akkor is érdemes elgondolkodni azon, hogy minél hamarabb zuhany alá álljunk, ha a fekvő szolikat részesítjük előnyben. Egyrészt hiába a gondos fertőtlenítés, mégis csak érintkezünk egy felülettel, amellyel sok más ember is érintkezik, ráadásul a saját verejtékünk sem tesz jót hosszútávon a bőrnek, mert növeli a napgomba kialakulásának esélyét.
Hogy lehet, hogy napozáskor mégis jót tesz a víz?
Természetes fényben történő napozás esetén a vízcseppek felnagyítják a napsugarakat, így nagyobb hatásfokkal barnítanak bennünket. Ám ez egy teljesen másik kérdés, és nem összekeverendő a szolizás utáni fürdéssel. Tapasztalati úton kialakított vélemények azt mondják, hogy a kiázott bőrben nehezebben termelődnek pigmentsejtek, ezért nem javasolt például szoli után uszodába menni. Ám annak semmi akadálya, hogy kényelmesen letusoljunk.