5 indok, amiért megéri szoliba járni

A közösségi médiában számtalanszor merül fel a kérdés, hogy miért érdemes szoliba járni? Mit ad hozzá az ember életéhez, miért olyan fontos, sőt, mi több, miért tartják sokan hasznosnak? Az internetes kommentelők válaszaiból szemezgettünk. 

…mert nem érek rá napozni 

Sokan küzdenek időhiánnyal, ami manapság egyáltalán nem meglepő. Reggelről késő délutánig dolgozunk, utána vásárolni kell, elmenni a gyerekért, főzni, mosni, takarítani, a családdal lenni, stb. Emellett pedig könnyen azon kaphatjuk magunkat, hogy megint nem töltöttünk egy percet sem a szabadban, nemhogy napfényben. Erre például tökéletes megoldás lehet heti 1-2 alkalom szolizás, hiszen így gondoskodhatunk arról, hogy legyen valamennyi alap színünk. 

…mert ha télen nem szolizok, nyáron hamar leégek 

Vannak érzékenyebb bőrtípusú emberek, akiknek alapos háttérmunkát kell végezniük ahhoz, hogy egészséges színük lehessen. Mint ahogy azt egy korábbi bejegyzésben is kifejtettük, a napozás/szolizás nem abból áll, hogy ronggyá égetjük magukat. Ám akinek szenzitívebb a bőre, annak akár hónapokba is telhet, mire apránként, percről-percre emelve hozzá tudnak szokni a napfényhez vagy a szolizáshoz. Számukra óriási segítség, ha a téli hónapok idején sem esnek ki a rutinból. 

…mert pikkelysömöröm van, és szégyellem a bőrömet 

A pikkelysömör egy nem fertőző betegség, amely főleg 20-30 éves kor környékén jelentkezik, és a bőr fokozott elszarusodásával jár. A pikkelysömör genetikusan örökölhető, de nem dominánsan öröklődő kór, amelyre nincs végleges kezelés, viszont van mód arra, hogy csökkentsük a tüneteit. 

Dr. Kónya Judit, családorvos megfogalmazása szerint a pikkelysömörre jellemző elváltozások viaszfehér, vaskos pikkelyes felrakódásokra hasonlító pörkök, amelyek szövődménymentes esetben szárazak, nem nedveznek, nem fekélyesednek ki, nem fertőződnek felül. 

A napozás/szolizás – egészséges mértékben – kifejezetten jót tesz a pikkelysömörösöknek, ha rendszeresen ismétlik, jelentősen csökkenthetők a látványos tünetek. Ez természetesen saját hatáskörből nem eldönthető, mindenképpen konzultálni kell egy bőrgyógyásszal, hogy személyre szabottan meghatározza, mennyi időt tölthetünk szolizással. 

… mert jót tesz a közérzetemnek 

A természetes napfény közérzetjavító hatásáról sokan hallottunk már, ahogy arról is, hogy ennek révén könnyebben megküzdhetünk a rossz hangulattal, levertséggel, depresszióval. Arról viszont már jóval kevesebben beszélnek, hogy ezt a kiegyensúlyozottságot és energiával telt érzést nemcsak a napfény, hanem a szoláriumozás is képes megteremteni. 

… mert narancsbőröm van, ami fehér állapotban sokkal feltűnőbb

Végül de nem utolsó sorban még egy piros pontot érdemel az a tény, hogy a rendszeres szolizás segít kevésbé feltűnővé tenni a narancsbőrös testtájakat. Nem lesz olyan észrevehető a bőrt tökéletlensége, ez pedig önbizalmat ad, és szintén hozzájárul a jó közérzethez. 

A családorvos megszólalásának forrása: Webbeteg